sobota, 16 października 2010

world bread day :) chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem

16 październik 2010 r. - Międzynarodowy Dzień Pieczenia Chleba :)

W Piekarni po godzinach pojawił się przepis na chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem. Miałam ogromną ochotę spróbować go upiec. :)przepis z Piekarni po godzinach:


PSZENNO-ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM
(na podstawie przepisu Mirabbelki)


Zaczyn:
3 łyżki aktywnego zakwasu żytniego razowego
45 g letniej wody
75 g białej pszennej mąki chlebowej

Wymieszać składniki zaczynu dokładnie, zakryć folią i zostawić na 12 godzin.

Ciasto wlaściwe:
500g białej pszennej mąki chlebowej
100g mąki żytniej sitkowej
100g mąki pszennej razowej
455g letniej wody
13g soli
120g ziaren słonecznika, uprażonych

Do dużej miski wsypać mąki , dodać wodę, wymieszać, przykryć i zostawić na 30 minut. Następnie dodać sól i zaczyn. Wyrabiać 5 minut po czym dodać wystudzone ziarna słonecznka i znów zagniatać 3 minuty. Ciasto ma być głladkie i elastyczne. Zostawić do wyrośnięcia na 2 1/2 godziny i składać co 50 minut.

Wyrośniete ciasto odgazować, podzielić na dwie części, z każdej ukształtować luźną kulę i zostawić na 15 minut. Z każdej porcji uformować bochenek i złączeniem w górę umieścić w koszu. Zostawić do wyrośnięcia na 1 1/2 godziny. Rozgrzać piec wraz z kamieniem do 250C. Piec z parą przez 10 minut, następnie zmniejszyćc temperaturę pieca do 220C i piec jeszcze 35 minut.

***

      Aromatyczny, z chrupiącą skórką, smaczny i do tego z ziarenkami słonecznika, które bardzo lubię...na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę...Oczywiście jak się uporam z formowaniem zgrabnych bochenków, bo te, które teraz piekę są straszliwie pokrzywione, chropowate i popękane. Wprawdzie nie ma to wpływu na smak, ale wolałabym, żeby chlebki były nieco ładniejsze... :)))
***
     Piekę sobie te chleby od niedawna, a już nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie piec...I nie mogę się nadziwić, że kiedyś nie piekłam... Uwielbiam chleb pieczony w domu. Jakikolwiek by on nie był, mniej lub bardziej udany, ale własny ;)

1 komentarz:

  1. Brawo! Wnetrze na medal, a nad zewnetrzem zawsze mozna popracowac ;D

    OdpowiedzUsuń

:)

Related Posts with Thumbnails